www.pirosattila.com



Piros Attila

Féltett hangszereinek helye lenne egy emlékházban, vagy egy zeneakadémiai  múzeumban. Remélhetőleg mód lesz majd a visszavásárlásukra.
Az nem lehet, hogy használt hangszeraukciókon kéz alatt kallódjanak el!


"...csináljon vele valamit ha nem elég vastag a hangja... van maga előtt elég bizbasz..."

(Piros Janó nagy beszólása Magyar Rádió 1987. október  22. 23 óra 11 perc)

pirosattila

Squer


japanbass
japanbass


 

Eqipment

Az, hogy mi lett a hangszereivel, erősítőivel senki nem tudja. Az itt bemutatott hangszerek a régi fényképeket leszámítva pusztán dokumentatív illusztráció.

fenderbassEgyéni basszusgitár hang ezen eszközök beállításából azonban nem következik. Piros Attila eredeti basszusgitár technikájának volt köszönhető az a fajta basszus "sound" amely hamisíthatatlanul csak rá volt jellemző.marshall
Egyéni játéka megkövetelte a legjobb hangszereket. Nem volt jellemző különösebb "spéci" átalakítgatás. Nem rajongott az ötödik húrért és az agyoneffektezett erősítés sem izgatta. Nyers egyszerűségében használta a féltett hangszerét. Gyerekkori nagy álma teljesült az amerikai Fender Jazz Bass megvásárlása után. Ezt a legnagyobb "csöves" Marshall erősítővel szólaltatta meg.

mashallamp

Fender bass gitárja egy kimondott klasszikus Heavy Metal hangzásra készített limitált fémhúrlábas modell volt amely ma már szintén nem rendelhető és kuriózumként tartják számon. Nagyon szerette ezt a hangszert mert maradt még valami a "nehéz" műfajban is abból a hangzásból amelyet mindig is megálmodott.

A végletekig igénybe vett hangszer emberfeletti strapának volt kitéve. Attila különböző ragasztószalagokkal akadályozta meg, hogy ének és színpadi mozgás közben az erősítő kábele és a heveder,  ne adjon felesleges hangot a gitártesten keresztül. Azóta sem látott senki ilyen gondosságot. Ez ma már kuriózum számba megy!

pirosattila

 

Attila néhány koncerten egy Squier (Fender Group) japán basszusgitárt szólaltatott meg. Ez színre tökéletesen egyezett az amerikai Fender bass gitárjával. Ekkor kedvelte meg a fekete-fehér megjelenést. Volt ebben a színben valami rendkívüli hitvallás. Ezt cserélete le végleg az amerikai hangszerére, melyet még az utolsó óráiban a kórházi szobájában is magánál tartott.

squer


japanfender
Kezdeti korszakában mikor a vasfüggöny mögött ritkaság számba mentek a "nyugati" hangszerek, egy 1986-os Japán (Fender) bass gitárt szólaltatott meg egy japán Guyatone erősítővel. (Tokyo Sound Ltd.) Gyári sorozatszáma 214249. GuyatoneEz a kép az eredeti erősítőről készült 1987-ben.


Ez akkoriban lenyűgöző hangzásnak számított a szegényes "becsempészett" hangszerek világában. Ma ezeket a hangszereket ritkaságszámba lévő kuriózumként árusítják és már nem gyártják. 1988 körül leszedette a gyári lakkozást a japán bass gitárjáról és natúr fa testként játszott rajta mert szerinte befolyásolta a hangzást.


A hangzásból kiindulva Piros Attila megengedte magának azt a fenomenális luxust, hogy bár milyen éppen kapható húrral hozta az egyéni hangszíneket. Kísérletei mindig érdekes "mechanikus" és soha nem elektronikus irányba mutattak. Egyszer egy gitár capo-t szerelt a nyakra és magasan játszott mint egy szólógitár. Egészen elképesztő ötletekkel borzolta az akkori kispolgári bassgitáros állóvizet.

japanbassguyatoneamplifer



2018. végén megszületett a Piros Attila koncepció Bass Guitar.

Ennek sorozatgyártása még tárgyalás alatt, de egyedileg elkészíthető. Hangzása technikai és hangszerkészítés szinten eléri a mester hangzásbeli sound-ját, de egyedi gitárjátékának elsajátítása még egyetlen basszusgitárosnak sem sikerült.
A modernkori elkészítése a tiszteletről és a gyűjtői darabok egyediségéről szól. Páratlan darab melyet sajátkezű grafikája és aláírása díszit. Egyetlen Bass Guitar fun sem nélkülözheti a gyűjteményéből.

pirosbassconcepts